Delegacije evropskih ministara energetike posetile najveću fabriku zelenog vodonika u Centralnoj i Istočnoj Evropi
30.10.2024. • Vesti klijenata
Evropski ministri energetike posetili su fabriku zelenog vodonika u rafineriji MOL Group u Sasalombati, koja je nedavno započela proizvodnju i predstavlja najveću fabriku zelenog vodonika u Centralnoj i Istočnoj Evropi. Delegacije su stigle u Budimpeštu povodom ministarskog sastanka Grupe za energetsku povezanost Centralne i Jugoistočne Evrope (CESEC) i razgovarale su o potencijalnoj upotrebi zelenog vodonika.
Ministarski sastanak Grupe na visokom nivou CESEC koji se održava 28. i 29. oktobra u Budimpešti, organizovala Evropska komisija u saradnji sa mađarskim predsedništvom Saveta Evropske unije. Predviđeno je da učesnici tokom sastanaka donose zaključke i akcione planove vezane za električnu energiju, obnovljive izvore i gas. Pre zvaničnog programa, delegacije su posetile fabriku zelenog vodonika MOL Group kako bi iz prve ruke stekle predstavu i iskustvo o najvećem postrojenju te vrste u Centralnoj i Istočnoj Evropi.
„Radujemo se što možemo da podelimo naše iskustvo i znanje koje smo do sada stekli u proizvodnji zelenog vodonika s drugim zemljama CESEC grupe. Verujemo da zeleni vodonik može da pruži veliki doprinos tome da industrijske aktivnosti i sektor mobilnosti učinimo ‘zelenim’ i održivim. Fabrika MOL Group u Sasalombati, zajedno sa našim sličnim postrojenjima planiranim u regionu, jedan je od prvih koraka. Posvećeni smo unapređenju tranzicije ka zelenoj energiji kroz naše investicije. Međutim, kako bismo postigli ambiciozne ciljeve klimatske politike Evropske unije i očuvali konkurentnost Evrope, potrebni su podsticaji za industrijske aktere i regulatorno okruženje EU koje uzima u obzir ekonomske izazove i regionalne karakteristike. Nadam se da su evropski donosioci odluka takođe partneri industriji u ovome“, rekao je Đorđ Bača, generalni direktor MOL-a za Mađarsku.
Fabrika zelenog vodonika MOL Gruop, koja je otvorena u aprilu, započela je proizvodnju krajem leta i ima kapacitet od 10 megavata. Ova fabrika koristi energiju iz obnovljivih izvora za razlaganje vode na vodonik i kiseonik i proizvodi 1.600 tona čistog, ugljenično-neutralnog zelenog vodonika godišnje, koji se koristi za proizvodnju goriva. Prema planovima MOL Gruop, uskoro će se koristiti direktno u sektoru transporta. Tokom procesa ne nastaju zagađujući nusproizvodi, a fabrika zapravo proizvodi 8-9 tona čistog kiseonika po toni vodonika. Na ovaj način, postrojenje će smanjiti emisiju ugljen-dioksida rafinerije Dunav za više od 25.000 tona godišnje, što je ekvivalent godišnjoj emisiji ugljen-dioksida za otprilike 5.400 prosečnih automobila.
Grupa CESEC na visokom nivou, osnovana 2015. godine, koordinira aktivnosti za olakšavanje projekata energetske infrastrukture u Centralnoj i Jugoistočnoj Evropi, radeći na ubrzanju tržišne integracije, implementaciji obnovljivih izvora i integraciji vodonika i biometana u regionalne mreže. Pored relevantnih država članica EU iz regiona, saradnja uključuje i osam drugih zemalja Energetske zajednice.